#StandWithUkraine

Click to support
24 ЖОВТНЯ ДЕНЬ ООН « Чернівецький медичний фаховий коледж
адреса Вул. Героїв майдану, 60

24 ЖОВТНЯ ДЕНЬ ООН

24.10.2020

День Організації Об’єднаних Націй або Міжнародний день ООН встановлений резолюцією A/RES/168 (II) Генеральної Асамблеї ООН 31 жовтня 1947 року і щорічно відзначається 24 жовтня. Ця дата вважається днем народження Організації Об’єднаних Націй, оскільки саме цього дня у 1945 році набув чинності Статут ООН, підписаний 26 червня 1945 року в Сан-Франциско. Організація Об’єднаних Націй офіційно з’явилася на світ з моменту ратифікації цього засадничого документа більшістю його учасників, зокрема й п’ятьма постійними членами Ради Безпеки. Потреба в міжнародному органі, який заступив би збанкрутілу в передвоєнні роки Лігу Націй і міг би стати перешкодою на шляху розв’язання нової війни, визріла серед членів антигітлерівської коаліції ще в роки Другої світової війни. Основним завданням ООН є забезпечення міжнародного миру і відвернення загрози світової війни.


Як відомо, ООН – універсальна міжнародна організація, діяльність якої спрямована на забезпечення міжнародних безпеки і миру; вона організовує співпрацю і підтримує розвиток приязних відносин між державами. Фундаментальними принципами організації є суверенна рівність держав, невтручання у їхні внутрішні справи, розв’язування суперечностей мирним шляхом, дотримання державами міжнародних зобов’язань, колективна участь членів організації в операціях ООН. Серед 51 держави-засновниці ООН була й Україна. Сьогодні членами ООН є 193 держави.
В ООН працюють миротворці, які займаються роззброєнням воюючих сторін, медики, що доставляють ліки, співробітники з надання надзвичайної допомоги біженцям тощо. Саме тому їх підтримка сьогодні теж необхідна і Україні. Відмова від насильства і воєн є необхідною умовою для подальшого розвитку і виживання людства на Землі.
Статут ООН, який є обов’язковим для всіх держав, починається з легендарної фрази: «Ми, народи Об’єднаних Націй, сповнені рішучості позбавити прийдешні покоління нещасть війни, яка двічі в нашому житті принесла людству невимовне горе, і знову утвердити віру в основні права людини, у гідність і цінність людської особистості, у рівноправність чоловіків та жінок і в рівність прав більших та малих націй, та створити умови, за яких можуть дотримуватися справедливість і повага до зобов’язань і в цих цілях виявляти толератність і жити разом, у світі один з одним, як добрі сусіди, об’єднати наші сили для підтримки міжнародного миру і безпеки, забезпечити,  щоб збройні сили застосовувалися не інакше, як у загальних інтересах, вирішили об’єднати наші зусилля для досягнення цих цілей…».
    Статут і плідна діяльність протягом кількох десятирічь свідчать про величезний внесок ООН у розвиток сучасного міжнародного права.
ООН живе в свідомості громадян як організація, яка здатна покласти край насильству і укоренити терпимість, сприяти розвитку і забезпечити рівність, захистити права людини і зменшити масштаби бідності. Працюючи на повну силу, ООН сприяє здійсненню цих високих сподівань людства. Святкування Дня ООН є ствердженням віри в ці сподівання людства. В будь-якому куточку світу Організація Об’єднаних Націй є живим втіленням надії.
День ООН відзначається з 1948 року. В 1971 році Генеральна Асамблея ООН рекомендувала державам-членам відзначати цей день як державне свято. Традиційно в цей день у всьому світі проводяться зустрічі, дискусії та виставки, присвячені цілям Організації та її досягненням. В залі Генеральної Асамблеї проводиться міжнародний концерт. Іноді влаштовуються спеціальні заходи, на яких Організація Об’єднаних Націй за допомогою електронних засобів комунікації зв’язується з різними містами світу.


Україна – ООН
Організація Об’єднаних Націй була надійним партнером держави та народу України на кожному етапі складного шляху.
Україна у 1945 році стала однією з держав-співзасновниць ООН. Делегація України взяла активну участь у Конференції в Сан-Франциско, зробивши вагомий внесок у розробку Статуту ООН, зокрема скоординувавши процес розробки Преамбули та Цілей і Принципів Статуту ООН. До 1991 року, перебуваючи у складі Радянського Союзу, Україна мала в ООН власне представництво на рівні де-юре незалежної країни. Про високий авторитет нашої держави в ООН як у вказаний, так і в новітній періоди її розвитку, свідчить її неодноразове обрання до Ради Безпеки ООН – органу, на який країнами-членами ООН покладено головну відповідальність за підтримання міжнародного миру та безпеки. З моменту проголошення Україною незалежності розпочався якісно новий період її діяльності в ООН, яку було визначено одним з пріоритетних напрямів зовнішньої політики нашої держави.
Генеральні секретарі ООН відвідували Україну вісім разів: У Тан (1962 р.), Курт Вальдхайм (1981 р.), Перес де Куельяр (1987 р.), Бутрос Бутрос-Галі (1993 р.), Кофі Аннан (2002 р.), Бан Кі-мун (2011, 2014, 2015 рр.).
Попри триваючу агресію з боку РФ, Україна приділяє особливу увагу діяльності ООН з підтримання міжнародного миру та безпеки, розглядаючи участь у ній як важливий чинник своєї зовнішньої політики. За майже 30 років своєї миротворчої діяльності Україна взяла участь у більш ніж 20 місіях ООН – від Гватемали до Тимор-Леште, від Хорватії до Мозамбіку, надавши ООН понад 34 тис. військовослужбовців і представників МВС. Близько 500 військовослужбовців Збройних Сил України та працівників Міністерства внутрішніх справ України взяли участь у 7 миротворчих операціях ООН (у ДРК, на Кіпрі, у Косово, Кот-д’Івуарі, Ліберії, Судані та Південному Судані). Наша держава є одним з лідерів за кількістю наданих до операцій ООН з підтримання миру бойових та транспортних вертольотів.
Як учасник усіх міжнародних конвенцій і протоколів, що регулюють боротьбу з тероризмом, Україна бере активну участь у діяльності ООН на контртерористичному напрямку.
Україна бере активну участь у міжнародній співпраці зі сталого розвитку, спрямованій на комплексне вирішення завдань охорони довкілля, пом’якшення та мінімізації довготермінових наслідків Чорнобильської катастрофи, боротьби з ВІЛ/СНІД, подолання кліматичних змін; соціального розвитку й економічного зростання на глобальному, регіональному та національному рівнях.
Наша країна отримує значну технічну, консультативну та фінансову допомогу спеціалізованих установ ООН, її фондів і програм, зокрема у сферах демократичного врядування, подолання бідності, досягнення Цілей сталого розвитку, підтримки державного управління, боротьби з ВІЛ/СНІД та іншими тяжкими хворобами, захисту довкілля, подолання гуманітарних наслідків агресії РФ на Донбасі.
Україна є активним учасником діяльності органів системи ООН у сфері прав людини, з ліквідації всіх форм расової дискримінації. З березня 2014 року в Україні на запрошення Уряду нашої держави діє Моніторингова місія ООН у галузі прав людини, яка зокрема відстежує ситуацію на тимчасово окупованих територіях Криму, а також Донбасу. 
Структура Організації Об’єднаних Націй
Генеральна Асамблея ООН – Погоджувальні збори всіх держав-членів. • Головний дорадчий орган Асамблеї ООН


• Може видати необов’язкові рекомендації державам або пропозиції Раді Безпеки (РБ ООН);
• Приймає рішення про прийом нових членів, після пропозиції РБ ООН;
• Приймає бюджет;
• Вибирає непостійних членів Ради Безпеки ООН; всі члени Економічної і Соціальної Ради; Генерального секретаря ООН (за пропозицією РБ ООН); і п’ятнадцять суддів Міжнародного Суду (ICJ). Кожна країна має один голос;
• Рішення по важливих питаннях приймаються більшістю в 2/3 присутніх і що беруть участь у голосуванні членів Асамблеї. У роботі Генеральної Асамблеї можуть брати участь держави – не члени ООН, що мають статус постійних спостерігачів при ООН (Ватикан, Швейцарія).
Секретаріат ООН – Адміністративний орган ООН


• Підтримує інші органи ООН в адміністративному порядку (при організації конференцій, написанні звітів та досліджень та підготовці бюджету);
• Його голова — Генеральний секретар ООН — обирається Генеральною Асамблеєю на п’ятирічний мандат і є головним представником ООН;
• Забезпечує дослідження, збір інформації і коштів, необхідних органам ООН для проведення своїх засідань та регламентних дій, виконує завдання за вказівками від органів ООН.
• Статут передбачає, що співробітники не повинні запитувати або отримувати вказівки від будь-яких владних структур, окрім ООН. Кожній країні — члену ООН пропонується не намагатися впливати на своїх співробітників. Генеральний секретар ООН самостійно несе відповідальність за підбір персоналу.
Обов’язки Секретаріату: сприяння вирішенню міжнародних суперечок, керування операціями з підтримання миру, проведення та організація міжнародних конференцій, збирання інформації про виконання рішень Ради Безпеки, проведення консультацій з урядами держав-членів щодо різних ініціатив ООН.
Міжнародний Суд ООН – Універсальний суд за міжнародним правом.


• Вирішує спори між державами, які визнають його юрисдикцію;
• Видає юридичні висновки;
• Видає рішення відносною більшістю голосів. Його п’ятнадцять суддів обираються Генеральною Асамблеєю ООН на дев’ять років;
• Розташований в Гаазі.
Рада Безпеки ООН – Для питань міжнародної безпеки.


• Відповідальна за підтримання міжнародного миру та безпеки;
• Може прийняти обов’язкові постанови;
• Має п’ятнадцять членів: 5 постійних членів з правом вето— Китай, Франція, Росія, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки та 10 обраних членів, які.визначаються на двох-річний термін.
• Голову Ради Безпеки ООН призначають за алфавітом кожен місяць.
Економічна і Соціальна Рада (ЕКОСОР) ООН – Для глобальних економічних і соціальних питань.


• Відповідальна за співробітництво між державами з економічних та соціальних питань;
• Координує співпрацю між численними спеціалізованими установами ООН;
• Має 54 члени, які обираються на трирічний термін Генеральною Асамблеєю для надання тривалих мандатів.
• Президент ЕКОСОР обирається строком на один рік і вибирається серед малих та середніх держав, представлених в ЕКОСОР.
Рада з Опіки ООН – Для управління територіями.


• Спочатку розроблена для управління колоніальними володіннями, які були колишніми мандатами Ліги націй;
• Неактивна з 1994 року, коли Палау, остання територія, досягла незалежності.

Шість офіційних мов ООН — це арабська, китайська, англійська, французька, російська та іспанська. Секретаріат ООН використовує дві робочі мови — англійську та французьку.
Спеціалізовані установи ООН – це 16 міжурядових організацій універсального характеру, що здійснюють співробітництво в спеціальних областях і пов’язані з ООН. До таких установ відносяться: Міжнародна Організація Праці (МОП), Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО), Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО), Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО),  Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Світовий банк, Міжнародний банк реконструкції й розвитку (МБРР), Міжнародна асоціація розвитку (МАР), Міжнародна фінансова корпорація (МФК), Генеральна угода про тарифи й торгівлю (ГАТТ), Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ), продовольча і сільськогосподарська організація (ФАО), Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО), Міжнародна морська організація (ІМО), Міжнаро́дний сою́з електрозв’язку (МСЕ), Всесвітня метеорологічна організація (ВМО).
Основні принципи ООН:
суверенна рівність усіх її членів;
сумлінне виконання зобов’язань за Статутом;
розв’язання міжнародних суперечок мирними засобами;
відмова від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави;
забезпечення того, щоб держави, що не є членами ООН, діяли відповідно до принципів ООН, коли це необхідно для підтримки міжнародного миру і безпеки;
невтручання у внутрішні справи держав;
поваги основних прав і свобод людини;
рівноправності і самовизначення народів;
співробітництва і роззброєння.
Прийом до членів Організації відкритий для всіх миролюбних держав, що приймуть на себе зобов’язання за Статутом і який можуть і бажають ці зобов’язання виконувати.
ООН фінансується за рахунок нарахованих та добровільних внесків держав-членів. Велика частка витрат Організації Об’єднаних Націй надається для її основної місії ООН по підтримуванню миру і безпеки. 10 найбільших країн-донорів бюджету ООН: США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, Канада, КНР, Іспанія, Мексика.
Генеральний секретар ООН (За визначенням Франкліна Д. Рузвельта ця посада оцінюється як «Світовий Модератор») –

Антоніу Гутерреш

Отримати інформацію про ООН можна за наступними посиланнями:

Історія Організації Об’єднаних Націй: 

 

Організація Об’єднаних Націй