#StandWithUkraine

Click to support
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ МАЛЯРІЇ « Чернівецький медичний фаховий коледж
адреса Вул. Героїв майдану, 60

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ МАЛЯРІЇ

24.04.2020

25 квітня відзначають Всесвітній день боротьби проти малярії. Оскільки це одне з найнебезпечніших інфекційних захворювань у світі, яке найчастіше передається в організм людини через укус комарів та часто призводить до летальних випадків, розповідаємо – як розпізнати симптоми недуги та яких заходів варто вживати.

Вбивча малярія: історія, статистика і поширення

Малярія або “болотяна лихоманка” — це інфекційне захворювання, яке передається людині при укусах так званих “малярійних комарів”. 80-90% пацієнтів, які підхопили тропічну малярію, помирають.

Медики вважають, що малярія завжди була і буде однією з найнебезпечніших хвороб людства – вона призводила до занепаду великих країн, знищувала народи і навіть “вирішувала” результати війн.

Малярія “скосила” таких відомих людей, як Чингісхан, Олександр Македонський, король гунів Аттіла, святий Августин, Данте Аліг’єрі, Христофор Колумб, Олівер Кромвель, лорд Байрон та багато інших.

Вважається, що людина і малярія розвивалися разом – археологи знайшли найстаріші скам’янілості комарів із залишками малярійних паразитів, вік яких становить 30 мільйонів років. Дослідники вважають, що малярія з’явилась у Західній та Центральній Африці.

На сьогодні у районах, де можна підчепити це захворювання (особливо небезпечні Субсахарська Африка, Бразилія, Шрі-Ланка, Індія, В’єтнам та Колумбія), мешкає 2,4 мільярда людей, а це близько 40% населення світу.

 

 

 

 

 

 

Малярія: географія небезпечних районів

 

 

За даними ВООЗ, станом на 2016 рік смертність від малярії досягла 445 тисяч осіб, найвища смертність в Африці – 91%. Найважче малярію переносять діти і вагітні жінки. Лише в Африці від малярії щохвилини помирає одна дитина.

За останнє десятиліття інфекційне захворювання малярія за кількістю забраних життів у рік обігнала пневмонію і туберкульоз.

Малярія: зараження і симптоми

Малярія потрапляє у кров людини через укус самки малярійного комара. Крім укусів комах малярія може передаватися під час вагітності від зараженої матері дитині, під час переливання зараженої крові чи при ін’єкції шприцом.

Коли паразит через кров потрапляє у печінку – він там визріває, розмножується і руйнує червоні кров’яні клітини нашого тіла (еритроцити).

Коли якась клітина печінки руйнується і вивільнює паразитів, вони починають вражати еритроцити (червонокрівці) інфікованої особи, де продовжують розмножуватись.

Коли збудники малярії вражають червонокрівці – ці клітини теж руйнуються, паразити вивільняються з них і вражають наступні еритроцити.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коли клітина печінки руйнується і вивільнює паразитів, вони починають вражати еритроцити

 

Симптоми малярії можуть проявитися через 1-4 тижні після зараження.

Перебіг хвороби супроводжується важкими симптомами: лихоманка, озноб, головний біль, спленомегалія та гепатомегалія (збільшенням розмірів селезінки та печінки), сильне потовиділення, діарея, ломота в суглобах, підвищення температури тіла, втома, втома, анемія, нудота, блювання та інше.

Також зараження малярією у людей може супроводжуватись висипаннями, розладами сечовипускання, дисфункцією серця та судин.

Що цікаво, для малярії характерна циклічна форма протікання – загострення захворювання триває від 6 до 10 годин.

Далі загострення минає, температура тіла знижується, але відбувається сильне потовиділення і настає глибокий сон (від 2 до 5 годин). А повторний напад настає через 48-72 години.

Це захворювання лікується тільки в лікарні під пильним оком медиків. На сьогодні у малярійних паразитів розвинулася стійкість до деяких антибіотиків, тож лікуватись від малярії стає все важче. Окрім того, малярія може спричинити жахливі ускладнення – анемію, серцеву недостатність ураження паразитами легень, печінки та мозку та ін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чому малярія така небезпечна: симптоми, профілактика та лікування

 

Малярія: як захистити себе від страшної недуги

Якщо ви плануєте відвідати країну, де поширена малярія, єдиний спосіб уникнути зараження малярією – вакцинація, яку призначають за два тижні до поїздки.

У помешканні користуйтесь спреями проти комарів, які мають залишкову дію. Також добре, якщо у помешканні на вікнах і дверях встановлені антимоскітні сітки.

Читайте також:
Чим так небезпечна дифтерія: симптоми, профілактика і лікування

Увімкнені кондиціонери та вентилятори можуть також відлякувати комах. Під час перебування на вулиці бажано носити закритий одяг світлого кольору.

Уникайте чагарників – це улюблені місця для роїння небезпечних комарів. Також дуже небезпечними є місця із застійною водою – тут комахи розмножуються.

І не нехтуйте антимоскітними сітками над ліжками – вони мають бути суцільними, без дірок та обробленими інсектицидами (хімічні препарати для захисту рослин від шкідливих комах, – “24”). Та у деяких районах комарі-збудники малярії виробили стійкість і до інсектицидів.

Якщо ви помітили у себе симптоми захворювання – негайно зверніться до лікаря.

 

 

 

 

 

 

 

Червоні кров’яні тільця людини, заражені паразитом виду Plasmodium vivax

https://24tv.ua/health/malyariya_simptomi_likuvannya_chim_nebezpechna_malyariya_n957425